Zamknij [X]

Formalności związane z organizacją ślubu w plenerze.


slub-idealny 23.04.2013
11 apetyczna
Wrzuć na facebooka
1
Inspiracja ślubna
2
Plener w górach
3
Naturalne przyozdobienie stołów ślubnych
4
Weselna sala
5
Naturalna kompozycja na stole
6
Wesele pod chmurką
7
Ślub na jachcie
8
Ustawienie stołów
9
Dekoracje ślubne

Plaża, rajski ogród, otwarta przestrzeń stylowego dworku – to może być również aranżacja naszego ślubu. Wiele Młodych Par pragnie aby ich ślub pozostał na bardzo długo w pamięci przybyłych gości, był niepowtarzalny, i oryginalny.

Ślub plenerowy wydaje się być doskonałym przepisem na osiągniecie tego efektu, przeniesienie ceremonii zza kościelnych murów czy urzędy, nie jest jednak takie proste. Nowa moda na śluby plenerowe, niesie ze sobą jednak dużo większe nakłady zarówno logistyczne, finansowe jak i prawne – o czym nie możemy zapomnieć. Aby z niezapomnianego plenerowego ślubu nie powstała totalna klapa dajemy Ci przepis na to jak zabrać się do organizacji tego przedsięwzięcia. Jesienny lub letni ogród, romantyczna alejka w parku, brzeg morza, czy jeziora – to scenografia jakby rodem z amerykańskiego filmu, jest niezwykle kuszącą opcją, dlatego przyjrzyjmy się zagadnieniu dokładniej, zaczynając od zadania sobie podstawowego  pytania, tak jak przy ślubie tradycyjnym : czy ma to być ślub kościelny czy cywilny?

Jeśli chcecie  ślubu kościelnego lub konkordatowego, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że to bardzo duże wyzwanie. Kodeks prawa kanonicznego zabrania bowiem udzielania ślubu poza kościołem, w miejscach niewyświęconych:


„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt ..... Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa)albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).

Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.

Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”


Oczywiście, wspomniano o  „wyjątkowych okolicznościach”, dzięki którym można odstąpić od takiej reguły, ale wciąż nieczęsto zdarza się, aby dzięki niemu władze kościelne spojrzały przychylniej na naszą prośbę. Z podaniem o takie pozwolenie należy wystąpić do biskupa, przy czym należy znaleźć i podać konkretny powód, dla którego chcemy wziąć ślub na przykład w ogrodzie i musi być on dużo ważniejszy niż to, że podobają nam się rosnące w nim kwiaty. Na rozpatrzenie takiej prośby, bez gwarancji, że uzyskamy zgodę, możemy czekać nawet rok. Jeśli nie mamy tyle czasu, możemy zdecydować się na przykład na ślub poza kościołem, ale w małej, przytulnej kapliczce, na przykład w parku lub w górach. Oczywiście jeśli posiadamy duchownego w rodzinie – pozwolenie takie można uzyskać dużo szybciej, oraz decyzja jest podejmowania dużo sprawniej. Jeśli nie uzyskany zgody na zorganizowanie ślubu w plenerze, zawsze możemy zrekompensować sobie negatywne rozpatrzenie prośby – weselem  pod tak zwaną chmurką.

Ślub cywilny w plenerze


W przypadku organizacji ślubu cywilnego w plenerze również czeka nas więcej formalności, ale uzyskanie pozwolenia na taką ceremonię jest zwątpienia  prostsze. Kwestię ślubów cywilnych w plenerze reguluje „Prawo o aktach stanu cywilnego”.

pkt.3: "Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego".

Kiedyś „uzasadnione przyczyny” rozumiane były jako ciężka choroba jednego z nowożeńców (wtedy ślub udzielany był w szpitalu) lub jeśli na przykład Pan Młody skazany prawomocnym wyrokiem sądu odsiadywał wyrok, wtedy ceremonia odbywała się w więzieniu. Dziś zapis ten jest interpretowany nieco luźniej.

Ślub cywilny w plenerze


Przygotowania do ślubu cywilnego w plenerze należy rozpocząć wcześniej, niż do ślubu tradycyjnego, ponieważ  wydłuża się czas niezbędny  urzędnikom na przygotowanie dokumentów. W piśmie skierowanym do kierownika urzędu stanu cywilnego przedstawiamy „uzasadnioną przyczynę”, którą może być na przykład to, że wybrane przez Was miejsce wiąże się ze wspólnym hobby, albo ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w przeszłości. Zwracamy się również z prośbą o oddelegowanie urzędnika na ślub w plenerze i dołączamy zgodę właściciela terenu lub obiektu, w którym ma się odbyć ceremonia. Pamiętajmy, że wybrana przez nas sceneria nie może obrażać powagi Urzędu Stanu Cywilnego, a także, że musi się w niej znaleźć miejsce na odpowiednie wyeksponowanie godła państwowego. A jak wygląda cena opłat za ślub cywilny w plenerze? Koszt ten sam, musimy jednak pokryć koszty dojazdu i powrotu pracownika urzędu, który będzie udzielał nam ślubu.

A teraz kilka praktycznych porad


Pamiętajcie, że zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej niezbędne  jest zorganizowanie dobrego planu B w postaci   „dachu” nad głową, może to być altana lub specjalny, elegancki namiot, wyposażony  w drewnianą podłogę, nagrzewnice, a nawet żyrandole. Świetnie, jeśli pogoda dopisze, ale jeśli nie, musicie mieć alternatywę. Ani na Was, ani na urzędnika (księdza), ani także na gości nie może przecież padać deszcz. Jak dopasować wielkość namiotu do liczby gości? Reguła wygląda tak, że na 100 osób idealny namiot to 10x25m. Pamiętajcie, aby miejsce, w którym będziecie siedzieli Wy oraz osoba udzielająca ślubu było dobrze widoczne. Zaaranżujcie też miejsca siedzące dla Waszych gości. Nie mniej istotne jest także odpowiednie nagłośnienie oraz muzyka towarzysząca ceremonii, jak również wystrój: kwiaty przy ołtarzu, dywan prowadzący do miejsca ślubu oraz inne dekoracje. Przygotowując się do tak specyficznej ceremonii, jeśli chcecie uniknąć niemiłych sytuacji, musicie brać pod uwagę wskazówki dawane przez urzędnika lub księdza.

Ślub w plenerze to wiele przygotowań i pracy, ale także urzeczywistnienie marzeń wielu Nowożeńców. Jeśli chcemy, aby ten dla nas najważniejszy dzień w życiu był też dniem niezapomnianym dla naszych gości, a ceremonia zapierała dech w ich, ale i naszych piersiach, nie rezygnujmy z marzeń.

Komentarze

Statystyki

Prowadzone strony